הוספה למועדפים  
שלום אורח

איך כותבים קורות חיים?

(מאת:המערכת)

מבוא
לעשות מחקר
הבסיס
פורמטים שונים
סגנון כתיבה
גוף המסמך
מכתב הקדמה
תמונה
עיצוב

מבוא-

מהם קורות החיים של הרקדן?

קורות החיים של הרקדן הם הפרסומת האישית שלו. קורות החיים מיועדים למכור את שירותיו של הרקדן למנהל האומנותי או לכוריאוגרף של להקת המחול. מדובר ברשימה אוטוביוגרפית או רישום שיטתי של כל תפקיד שביצע הרקדן . זהו מסמך אשר נרשמים בו בקפידה הישגיו של הרקדן, על מנת להשיג את מטרותיו בעולם המחול.

קורות החיים צריכים להיות מושלמים - פשוטו כמשמעו. הרושם הראשוני על מנהל האומנותי/כוריאוגרף תלויים בכך. קורות החיים הם משקפים מיהו הרקדן העומד מאחוריהם. אם קורות החיים חובבניים ומחופפים , כנראה כך גם הרקדן שכתב אותם. זה מרמז על כך שהרקדן לא רציני, חסר מוטיבציה להשקיע ואולי זהו רמז לסגנון הריקוד שלו. קורות חיים לא מושקעים יכולים ל"עלות" לרקדן בעבודה.

בקורות החיים אין מקום לצניעות, זה בסדר להשתחצן, זה המקום לשים את עצמך באור הזרקורים.

לעשות מחקר- לראש הדף

לפני שמתחילים

לפני שמתחילים לכתוב את קורות החיים, צריך לקחת בחשבון להיכן שולחים אותם. בכדי להשיג אפקט מקסימאלי, קורות החיים צריכים להיות ממוקדי מטרה. עלייך להתאימם לגוף אליו מנסים להתקבל (בית ספר, להקה).
חשוב לדעת לאן קורות החיים נשלחים. צריך לערוך את קורות החיים בהתאם ליעד (או היעדים). לעיתים אחרי מחקר על היעד אליו רוצים לשלוח את קורות החיים, מבינים מה צריך להדגיש או להצניע.
לדוגמא אם ברצוני להתקבל לאודישן של להקה, עלי ללמוד את אופיה, סגנונה, השפה התנועתית, דרכי עבודתה וכדומה. כמו כן, לא חכם יהיה לטעות באיות שם הלהקה או הכוריאוגרף.

מהיכן להתחיל?

כיום, הדרך הקלה והמהירה ביותר היא האינטרנט. דרך מנועי חיפוש ואתרים שונים המרכזים רשימות של להקות ובתי ספר למחול בעולם, ניתן למצוא כמעט כל להקה ובית ספר.
דרך האתרים, ניתן ליצור קשר עם הלהקה, ברוב האתרים ישנם קטעי וידאו, פרסומים שונים על הופעות והודעות על אודישנים. בדרך כלל ניתן למצוא באתרים לינקים וקישורים לאתרים אחרים.

הבסיס- לראש הדף

מה קורות החיים של רקדן צריכים להכיל

 1. שם, כתובת ומספר טלפון.
  על פניו ברור מאליו, אבל חשוב לציין. אם לא נציין את הפרטים הללו, סביר להניח שלא נגיע רחוק בחיפוש עבודה.

 2. תאריך לידה.
  רוב המנהלים האומנותיים ירצו לדעת את גילו של הרקדן. בדרך כלל כבר במודעת האודישן יצוינו הגיל המינימלי או המקסימלי הרצוי. יש כאלה המחפשים רקדנים צעירים שאפשר יהיה לעצבם ויש שיחפשו רקדנים בוגרים יותר בעלי ניסיון ובגרות. לא שווה לשקר בקשר לגיל, אלא אם כן מוכנים לחיות בשקר. סביר להניח שיום אחד השקר יתגלה, הרי לשקר תמיד יש רגליים. דבר שיכול לפגוע באמינות ובכבוד. פשוט חשוב לזכור כי לפעמים הגיל (צעיר או בוגר) יהיה יתרון ולפעמים חסרון.

 3. משקל וגובה.
  נכון, רקדנים הם לא דוגמנים אבל עדיין חשוב לציין גובה ומשקל. מנהלים אומנותיים מצפים לראות בקורות החיים את הנתונים הפיזיים של הרקדן. והיה ואין את הנתונים הללו, זה יראה חשוד. גם כאן, הנתונים הללו יהיו פעם יתרון ופעם חיסרון, תלוי מה מתאים לדרישות הלהקה.

 4. אזרחות.
  כאן כישראלים, הדעות חלוקות. לפני ששולחים את קורות החיים יש לחשוב היטב האם ציון עובדת היותך אזרח ישראלי עובדת לרעתך או לטובתך. לפעמים לא כדאי לנפנף בה. לפעמים שווה לחכות ולעבור שלב או שניים לפני שיהיה צורך להתמודד עם השאלה מה עושים. לעומת זאת, צריך לזכור שכולם מציינים את אזרחותם, בעיקר אלא ששייכים לאיחוד האירופאי או לאותה מדינה. צריך לברר מראש אם הלהקה יכולה לסדר ויזת עבודה או לא. מי שהינו בעל אזרחות אירופאית, כמובן שהדבר עובד לטובתו ויש לציין זאת בקורות החיים.

 5. שמות של להקות.
  אלא אם כן נצבר ניסיון עשיר בעבודה עם להקות בשנתיים האחרונות, צריך לציין את שמות כל הלהקות שעבדת בהם.

 6. תפקידים שגילמתם.
  רצוי לציין שמות של בלטים, כוריאוגרפים ותפקידים. אם נצבר ניסיון מקצועי רחב, רצוי לציין רק את התפקידים המפורסמים יותר והנחשבים יותר. באם הניסיון אינו גדול ועשיר, רצוי לציין את כל התפקידים שגילמתם.

 7. לימודים.
  הכוונה ללימודי מחול. יש לציין את שמותיהם בסדר כרונולוגי מהמוסד האחרון בו למדתם ועד לראשון. ככל שלרקדן ניסיון מקצועי עשיר יותר, כך הולכת ופוחתת חשיבות הלימודים. רקדן שרק סיים את לימודיו ולא הספיק לרכוש ניסיון מקצועי רחב, יציין את הלימודים מיד אחרי רגעי השיא של הקריירה שלו. ניתן לציין מוסד לימודים, גם אם לא סיימת את מסלול הלימודים. חשוב לציין מלגות שונות.
  בכל הנוגע לסדנאות שונות, צריך לחשוב אם הניסיון רלוונטי ומועיל. לדוגמא, סדנא בריקוד אתני מזרחי לא יעזור אם קורות החיים נשלחים ללהקת בלט מסורתית.

 8. מענקים וזכיות.
  חשוב לציין כל זכייה בתחרות או במבחנים. הדגשת הזכייה תלויה בסוג וחשיבות התחרות. זכייה בתחרות "נולד לרקוד" יכולה להיות כזאת שתבליט את קורות החיים של הרקדן.

מה קורות החיים של רקדן יכולים להכיל

 1. יצירות כוריאוגרפיות של הרקדן.
  רוב הלהקות המודרניות היום שמחות שלרקדן יש ואף לפעמים דורשות מרקדן יכולות יצירה ואימפרוביזציה.

 2. ניסיון משחק.
  רוב הלהקות המודרניות נכנסות כיום לז'אנר של תיאטרון מחול. לכן, ניסיון משחק כלשהו יכול לבוא תועלת. במיוחד עם מתמודדים על תפקיד במחזמר או אופרה.

 3. הכשרה מוזיקלית.
  במקרים מסוימים אם ההכשרה היא רצינית ומקצועית, או לסירוגין קיימים הישגים מקצועיים בתחום המוזיקה, ציון עובדה זו בקורות החיים יכולה לעזור. לפעמים אולי רק בכדי לחפות על חוסר ניסיון מקצועי במחול.

מה קורת החיים של רקדן לא יכולים להכיל

 1. נושאים שליליים.
  נכון שלכולם יש מגבלות וחולשות, אך קורות חיים זה לא המקום לציין אותם. לא צריך לתת סיבות למה לא לבחור בנו. אין לציין יחסים לא טובים עם כוריאוגרפים לשעבר וכדומה.

 2. צבע עיניים ושיער.
  מידע זה לא תורם לכן לא צריך להיות כלול בקורות החיים.

 3. המילה "קורות חיים" או "Resume" .
  בכותרת לא צריך להיות רשום "קורות חיים" , אם קורות החיים לא נראים כמו כאלו, צריך לכתוב אותם מחדש.

 4. סיבות לעזיבת מקום עבודה.
  אם המנהל האומנותי ירצה לדעת הוא ישאל. לא צריך לנדב מידע מראש וגם ברור שלא לספר משהו שלילי. עדיף לספר שרוצים להמשיך לגדול ולהתפתח מאשר לספר שכבר הרגשתם חנוקים ושאי אפשר היה לסבול יותר את הכוריאוגרף.

פורמטים שונים- לראש הדף

יש המון דרכים לכתוב קורות חיים, בכל תלוי בשאלה עד כמה יעזרו לי קורות החיים בפורמט הנוכחי שלהם להשיג את המטרה. עלינו להיות גמישים וליצור קורות חיים שונים למטרות שונות.
בכל אופן כללי ניתן לומר כי ישנן שתי דרכים נפוצות לכתיבת קורות חיים: השיטה הכרונולוגית והשיטה הפונקציונאלית. הפורמט צריך להיות תפור עבור מקום העבודה אליו שולחים את קורות החיים. עלייך להשתמש בשיטה הנוחה ביותר עבורך וזאת שתדגיש בצורה האופטימלית את הרקע והניסיון שלך. מי שאין לו ניסיון רב אולי יעדיף להשתמש בשיטה הפונקציונאלית אשר תדגיש את נקודות השיא של הקריירה, להבדיל משיטת ציון היסטורית העבודות.

השיטה הכרונולוגית

השיטה הקונסרווטיבית והשכיחה יותר. בשיטה זו נבנה רשימה אשר בראשה יעמוד הניסיון המקצועי האחרון ונמשיך מטה בסדר כרונולוגי. היתרון העיקרי של השיטה הוא שע"י כך מדגישים היסטורית עבודה קבועה ויציבה, ובמקביל מספקים למנהל האומנותי מידע מקיף על העבר המקצועי. זוהי שיטה מוכרת וקל להכין איתה את קורות החיים בצורה לוגית ומובנת. אם הניסיון המקצועי היותר רלוונטי היה מזמן, לא לפחד לשים אותו בראש הרשימה ואחריו להמשיך עם הרשימה הכרונולוגית ולסיים אותה עם העבודה הנוכחית (כלומר, מהסוף להתחלה).
השיטה נוטה להתייחס יותר לתאריכים ולמקומות עבודה (להקות) מאשר לתפקידים ספציפיים או כוריאוגרפים איתם עבדת. למעשה, איפה נרכש הניסיון המקצועי ומהו אותו ניסיון, חשובים יותר מהשנה בה רכשת את הניסיון המקצועי. התאריכים לא חשובים כמו מה שאפשר ללמוד על היכולות שלך. אי לכך, קיימת השיטה הפונקציונאלית, שם ניתן להשמיט את התאריכים.

השיטה הפונקציונאלית

לרוע המזל, למי שאין היסטורית עבודה, או שיש לו עבר תעסוקתי לא מרשים, או שהתחיל לרקוד בצורה מקצועית מאוחר יחסית, רק ידגיש את החסרונות הללו בשיטה הכרונולוגית. ניתן למזער את המחסומים הפוטנציאלים האלו עם השיטה הפונקציונאלית. בנוסף, רקדנים מבוגרים יחסית שרוצים לטשטש את גילם מוצאים את השיטה הפונקציונאלית חביבה ביותר.
החלק המהותי בשיטה זו הוא שמשמיטים את היסטוריית העבודה לגמרי, ונותנים במה לכישרונות ולניסיונות רלוונטיים יותר עבור מקום העבודה אליו מנסים להתקבל. למרות שהשיטה עובדת טוב עבור אלה שהניסיון המקצועי שלהם מועט, היא יכולה להיות אפקטיבית עבור כל אחד, במיוחד לאלה שיש להם פערים בעבר המקצועי או שיש להם רקע תעסוקתי מוגבל.
אחד היתרונות של השיטה שהיא נותנת שליטה מלאה על איך להציג את עצמך. היא נותנת חופש ליצירתיות ולהציג בצורה מיוחדת את הניסיון המקצועי. החיסרון העיקרי של השיטה שהיא יכולה ליצור חשד אצל הקורא (המעסיק) לגבי מידע חסר.

לסיכום

השיטה שמועדפת על רוב הרקדנים היא בעצם שילוב של שתי השיטות. למעשה על ידי שילוב של שתי השיטות אפשר לציין איפה ומתי אך עדיין להשאיר מקום ליצירתיות.

סגנון הכתיבה- לראש הדף

ניתן לומר כי אין סגנון כתיבה שמקובל על כולם. סגנון הכתיבה הוא אישי לכל אחד מאיתנו,אך יחד עם זאת, הכתיבה צריכה להיות ברורה ופשוטה. יש לכתוב בנקודות ולא להרחיב.
תמיד אפשר להיעזר בחברים ומשפחה. זה טוב וחשוב לקבל פרספקטיבה נוספת לקורות חיים. אם מגיעים למצב בו חשים אונים לגבי איך ומה לכתוב, אפשר להיעזר בשירותים מקצועיים לכך.

גוף המסמך- לראש הדף

כותרת

עוזר לסדר את המידע על הקריירה על פי סעיפים, כל אחד תחת כותרת כמו:

Objective, Career Highlights or Summary of Qualifications, Professional Experience or Experience, and Dance Education or Training.

שימוש בכותרות כמו אלה הופך את קורות החיים לקריאים יותר ולמקצועיים יותר.

מטרה - Objective

לפעמים בקורות חיים יש סעיף שנקרא מטרות קריירה, "Objective" or "Career Goal". הדעות חלוקות אם להוסיף זה או לא, אך עדיין יש כאלה שמשתמשים בו.זה עניין של סגנון. כאן יש הזדמנות לכתוב כמה מילים על הכוונות לעתיד.

רגעי שיא - Career Highlights

סעיף רגעי שיא, Career Highlights or Summary of Qualifications.
סעיף זה יכלול את רגעי השיא בקריירה, וימוקם בראש קורות החיים. באחריות הכותב לראות את הדברים באופן אובייקטיבי ולתאר אותם בצורה משכנעת.

יש להימנע מלעשות רשימה משעממת, לכן הדוגמאות הבאות:

משעמם:

Appeared in Bat-Sheva's Mamutut.

יותר טוב:

Was selected by Bat-Seva to be first cast in the premier performance of Mamutut.

משעמם:

Worked for Emanuel Gat in his Choreographic Experience.

יותר טוב:

Worked with Emanuel Gat to create a solo and duet for his 'Winter Voyage', in addition to being responsible to understudy three other roles in the same piece.

ניסיון מקצועי - Professional Experience

ניסיון מקצועי, סעיף בו מונים את הלהקות. רצוי לציין סוגי מופעים, אם היו הופעות בחו"ל, תפקידים מיוחדים וכדומה.

דוגמאות לניסוחים:

משעמם:

Name of the piece The Roll The Choreographer
Cinderella Cinderella R. Robins
Taming of the Shrew Pas de six J. Hanko
NutcrackerSnow Queen
Flower
Soldier
Parent
B. HoustonSymphony in B

Demi-soloist
Corps
G. Blanchיותר טוב:

Featured as a soloist by Imre Dovella in a variety of principal roles,
which include: Daisy in A. Hoover's The Great Gatsby, Cinderella in
R. Robin's production of Cinderella, Snow Queen in Ben Houston's
Nutcracker, first movement demi-soloist in George Blanch's Symphony in B,
and many other roles choreographed by Mr. Dovella.


לימודים - Dance Training

סעיף לימודים, Education, עוקב את סעיף הניסיון המקצועי. גם בסעיף זה עדיף לא לעשות סתם רשימה.

לדוגמא:

משעמם:

Alabama School of Fine Arts
Lorna Fordyce Dance Studio


יותר טוב:

Attended and graduated from Alabama School of Fine Arts.
Passed all the required dance and musical training exams. Received intensive
technique training from Lorna Fordyce in San Francisco.


משעמם:

Grinko Winnie, Carl Mononi, Sandy Eppenheimer, Otis Thomson,
and Uggie Johnson.


יותר טוב:

Trained in classical ballet by former NYBT II ballet mistress Grinko
Winnie and renowned Italian teacher Carl Mononi. Introduced to
modern technique by Sandy Eppenheimer and Otis Thomson, and
studied composition from choreographer Uggie Johnson.


מכתב הקדמה- לראש הדף

מכתב הקדמה יכול לבוא במקרים בהם הלהקה לא מפרסמת הודעת אודישן בה מבקשים לשלוח קורות חיים, אלא כשהרקדן מנסה לדחוף את עצמו כאשר אין אודישן פורמאלי ולקבל הזמנה לעשות שיעור עם הלהקה ולאודישן פרטי כביכול. למכתב ההקדמה יש חשיבות רבה כאשר הוא מהווה קשר ראשוני עם הלהקה. מכתב הקדמה כתוב כראוי עושה רושם ראשוני טוב.
קורות חיים שנשלחים ללהקה ללא מכתב הקדמה אשר מסביר למה הם נשלחו, משאיר את הלהקה בתהייה על מה כוונותיו של הרקדן. להלן כמה דוגמאות לשאלות שיכולות לצוץ אם לא נשלח מכתב הקדמה: האם הוא רוצה להבחן עבור בית הספר? האם הוא רוצה להבחן עבור הלהקה? האם הוא רוצה לבוא מחר? האם הוא רוצה שאתקשר אליה? האם אני צריך לזרוק את קורות החיים האלו?
מכתב ההקדמה מציג את הרקדן בפני הלהקה (והמנהל האומנותי) ויוצר בו עניין שיגרום לו להתקרב עוד צעד בכיוון האודישן. בנוסף, מכתב ההקדמה משמש מעין מכתב שיווק עצמי עבור הרקדן. המכתב צריך להיות מושקע רעיונית בדיוק כמו קורות החיים עצמם. אם המכתב יהיה מרושל ולא מפוקס, כך גם יחשבו על הרקדן ולא בטוח שהוא יגיע רחוק. מכתב הקדמה כתוב כראוי רומז על מקצועיות ובטחון עצמי.

פורמט בסיסי של מכתב הקדמה

פורמט בסיסי של מכתב הקדמה יכלול את האלמנטים הבאים:
 1. כתובת השולח.
 2. תאריך.
 3. מען- האדם אליו פונה המכתב.
 4. דברי פתיחה/ברכה.
  Dear Mr. Cohen,
  Dear Ms. Panov,

  רצוי אם אפשר להימנע מהביטויים הבאים:
  Dear Sir or Madam:
  To whom it may concern:
  Dear director:

 5. גוף המכתב.
 6. סיומת.

  כאשר לא מכירים את המען:
  Sincerely,
  Sincerely yours,
  Most sincerely,

  כשרוצים לכתוב באופן קצת פחות פורמאלי:
  Yours,
  Best regards,


תמונה- לראש הדף

ערכת קורות החיים כוללת תמונת פנים ולפעמים בנוסף גם תמונת גוף. עדיף תמונות עדכניות, אם הרקדן לא בכושר או שמשתמש בתמונה ישנה זה רק ייצור אכזבה ביום האודישן. לא מעסיקים רקדנים רק על פי תמונות. בדרך כלל מטרת התמונה לקשר בין השם לבין הפנים של הרקדן. לכן, התמונה צריכה להיות ברורה. אם שולחים רק תמונת גוף, צריך לוודא שהפנים ברורות. אם לא, יש לשלוח בנפרד תמונת פנים.

עיצוב- לראש הדף

קורות החיים הם פרסומת, על פי רוב לפרסומת יש כמה שניות כדי לתפוס את תשומת הלב של הקורא. לכן, קורות החיים צריכים להיות פשוטים, קריאים והעיצוב צריך להיות קל לעין.

אורך המסמך

רוב הרקדנים יכולים להגביל את קורות החיים שלהם לעמוד מודפס אחד. בצורה זו מגבירים את הבהירות. כפי שהוזכר מקודם, ככל שלרקדן יש ניסיון מקצועי גדול יותר, כך הניסיון הקודם החובבני כביכול חשוב פחות. למנהלים האומנותיים אשר קוראים את קורות החיים יש לפעמים מאות כאלה לקרוא בזמן מוגבל, לכן כדאי להימנע מכתיבת מידע לא רלוונטי. למרות זאת, ניתן לכתוב שני עמודים כאשר הניסיון המקצועי הרלוונטי דורש זאת. לא צריך להשמיט מידע חשוב רק כדי לשמור על מסגרת של עמוד. אם כבר גולשים לעמוד שני, מדפיסים אותו בדף נפרד ומהדקים אותו לראשון, לא כותבים משני צידי העמוד.

רווחים לבנים

אלה הם המרווחים הלבנים בין הפסקאות. המרווחים הלבנים מקטינים את עייפות הקורא ומקלים לקריאה. בנוסף, יותר אטרקטיבי לקרוא קורות חיים עם יותר מרווחים לבנים.

הגהה

דקדוק גרוע ואיות מוטעה יכולים לגרום למצב בו הקורא יידחה את המועמד. צריך לבצע הגהה. צריך לבדוק שמות, מקומות, תאריכים, ניקוד וכדומה.

גופן וגודל האותיות

מקובל להשתמש בגופני דפוס (לדוגמא: Times New Roman) מפני שהם קריאים יותר. רצוי להשתמש בגופן אחד או שניים . יותר משניים יפחית מהעיצוב ומרמת הקריאות. במקום להשתמש בגופן נוסף ניתן להשתמש בהדגשה, הטיה או הדגשה בקו תחתון, אך, לא יותר מידי, אם כי שימוש יתר יוריד מהאפקט של השוני. עדיף גם, לא להשתמש עם שלושתם ביחד.הוסף תגובה שלח לחבר

לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות

תגובות:
 • ///
  אחלה עצות... טיפים מעולים!!! ת-ו-ד-ה
  אביבית,רמלה(03/12/2007)
  WWW.AVIVITZZZ@WALLA.COM
 • ממש אחלה!
  כשהתחלתי לקרוא ממש נהנתי- למרות שאני לא צריך לכתוב קורות חיים. אחר כך ממש התבאסתי בגלל האנגלית שאני מבין ממש בקושי. חבל שזה לא מתורגם. אבל חוץ מהאנגלית-זה ממש אחללללה!
  הרקדן הקטן,(13/02/2008)
 • קצת ארוך , אבל ...
  קצת ארוך , אבל בבוא היום בטח יהיה שימושי
  הרקדן הגדול,(21/02/2008)
 • מישהו יכול....
  מישהו יכול בבקשה לשלוח לי לדור את המושג "פטי בטמן"-אני לא מוצאת אותו ואני חייבת אותו לעבודה מאד חשובה!!!
  לינוי,תל אביב(07/03/2008)
  linoybenzion@wall.com
 • יופי של הדרכה, יחד עם זאת
  אני ממליצה על כתיבה מקצועית שיווקית. עולה כסף ושווה כל שקל. עזר לי ולחברות שלי. תפנו לגורו שקוראים לו גדי ישראלי www.gadi.co.il נראה כאילו שהוא כתב את המדריך הזה
  לי,(22/01/2009)
  lidiad@inter.net.il

 • תודה רבה על המסמך הזה. הוא מצויין, ברור, חכם, לא מעיק.. ובקיצור מאוד עוזר! תודה רבה רבה
  ,(03/09/2009)
ראשי | לוח מחול | פעילויות | כתבות | להקות | קישורים | כתבו לנו
2006-2007 © כל הזכויות שמורות